Jak a proč šít s pojektorem, rychlý průvodce
#projektor
1. Co je šití s projektorem?
Místo tisknutí papírových střihů a jejich přenášení na látku se při šití s projektorem používá digitální soubor, který se promítá přímo na materiál. Tento způsob eliminuje potřebu papírů a výrazně urychluje proces přípravy. A kdo jednou začne, řekne si, proč jsem to neudělala už dávno. Ale je potřeba trocha přípravy.
2. Jaké vybavení budete potřebovat?
- Projektor: Doporučuje se mini projektor nebo "ultra short throw" projektor s vyšším rozlišením pro dobrou kvalitu obrazu. Je potřeba, aby měl slušnou svítivost nebo, aby jste měli závěsy přes okna. Minimální projekční vzdálenost musí být menší než vzdálenost umístění a podložky. Korekce lichoběžníkového zkreslení Vám u projektoru pomůže hlavně při kalibraci, ale jde obejít umístěním projektoru nad střed pracovní desky.
- Software na úpravu střihů: Někteří tvůrci jsou na projektor připraveni a mají pro něj zvláštní export, u jiných si ho musíte vytvořit. Živé střihy mají export pro projektor v ceně každého střihu, takže i když přejdete na projektor v průběhu vaší šicí kariéry, jen si stáhnete nový export a neplatíte nic navíc.
- Počítač: Pro přípravu a ovládání projekce. Mělo by to jít i mobilu, ale nezkoušela jsem.
- Kalibrační nástroj: Kalibrační list nebo měřítko, které pomůže zajistit správné měřítko promítaného střihu.
- Pracovní plocha: Dostatečně velký prostor, kam se promítne střih.
- Řezací podložka a řezací kolečko: Jak budete pak stříhat látku je na vás, můžete nužkami, můžete elektrickými nůžkami, ale já mám moc ráda kvalitní řezací kolečko.
3. Příprava projektoru
- Umístění projektoru: Projektor je třeba umístit tak, aby jeho obraz pokrýval pracovní plochu. To může být stůl nebo přímo podlaha, pokud máte dostatečně hladký povrch. Čím větší obraz bude projektor mít, tím lépe. Podlaha zní lákavě, ale řezání na podlaze je relativně nepohodlné a stůl je praktičtější, i když promítaná plocha je menší. Pokud nemáte u projektoru lichoběžníkovou korekci, snažte se o umístění projektoru nad střed pracovní plochy.
- Kalibrace: Před začátkem je nutné zkalibrovat projektor, aby promítaný střih odpovídal skutečným rozměrům. A to nejen vzdálenosti musí sedět. Potrěbujete, aby čtverec na obrazovce byl čtvercem i na podložce. Použijte kalibrační PDF. Dá se stáhnout zde
- Ostré zaostření: Ujistěte se, že obraz je ostrý a jednotlivé linie jsou dobře viditelné.
4. Práce se střihy
- Příprava digitálního souboru: Pokud máte Živé střihy, tak si jen stáhnete soubor :-), žádné úpravy nutné nejsou.
- Promítání na látku: Položte látku na pracovní plochu a zajistěte, aby se nehýbala. Já si koupila v hobbymarketu největší podložky (kovové kolečko s dírou uvnitř), jsou kompaktní, levná těžítka. Promítněte střih a zkontrolujte jeho umístění.
- Přenášení střihu: Já po promítnutí díly rovnou řežu kolečkem. Pokud je tupé, trochu posunuje látku, zvlášť nezatíženou. Na to si dávejte pozor.
5. Tipy a triky
- Zvolte správný projektor: Ne každý projektor je vhodný pro tuto metodu. Před koupí zkontrolujte recenze a doporučené parametry.
- Vyhněte se stínům: Při práci se snažte minimalizovat stíny, které by mohly narušit obraz.
- Používejte magnety nebo svorky nebo těžítka: Ty pomáhají držet látku na místě během přenášení střihu. Látka se pod obrazem nesmí hnout.
6. Proč šít s projektorem?
- Čas: Tento způsob šetří hromady a hromady času. A hlavně přeskočíte to tisknutí a nekonečné lepení střihu. Nemusíte tisknout, stříhat a skladovat papírové střihy. Navíc je ekologický, protože snižujete spotřebu papíru.
- Štěstí: Pro hobby švadleny je to ideální volba, která může zlepšit celkový zážitek z šití. A v kombinaci s nastavení na míru je to idealní volba. Nastavíte střih a šup šup, za pár minut stříháte střih na míru :-).
- Čas, čas, čas: hodně času.
7. Rizika
Nedoporučuju projektor všem, i když ho miluju a ušetřil mi neskutečné množství času. Má to několik důvodů
- Nejsem technický typ: Tohle za mě není problém "skutečný". Šití s projektorem (pokud by Vám to někdo nastavil), není o moc složitější než psát emaily, jen je to potřeba se naučit. Ale někomu toto přesvědčení brání se do toho pustit.
- Přijdu o papírové střihy:Papírové střihy se špatně promítají. Dají se digitalizovat, ale není to úplně snadné. Ale stále můžete střihy používat jako doteď. Projektor nemusí být jediná možnost. Ale jakmile zjistíte, jak pohodlné to je, nebude se Vám chtít papírové střihy vyndavat.
- Přijdu o elektronické střihy:Někteří tvůrci nemají soubory připravené na promítání na projektor a vyžaduje to úpravy souboru, aby se daly promítat. To se liší od tvůrce k tvůrci. U Živých střihů se Vám to nestane.
- Budete otravná:Může se stát, že z projektoru budete tak nadšená, že budete otravovat všechny své šicí kamarádky, ať si ho pořídí.
8. Kde mi poradí?
Google, chatGPT, YouTube :-), existuje ohromné množství podrobných návodů. Máme českou FB skupinu "Šití s projektorem", existuje od stejné autorky i YT kanál v češtině "nerdlenka", kde se spoustu o projektorech řeší.